Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel Emeklilik sistemi çalışan kişilerin aktif oldukları zaman boyunca yapmış oldukları tasarrufları uzun bir yatırıma yönlendirip emeklilik zamanında yaşam standartlarını koruyacakları gelir elde etmesini sağlayan özel bir emeklilik sistemi olarak bilinir. Çalışan kişiler sisteme gönüllü bir şekilde katılıp, sosyal güvenlik sisteminin vermiş olduğu emeklilik gelirine ek olacak şekilde gelir oluşturmaktadır.
Bireysel Emeklilik Amaçları
• Kişilerin emekliliğe yöneliğini arttırıp tasarruf yapmalarını sağlamak ve emeklilik zamanında ek bir gelir sağlayıp ileride rahat etmesini sağlamak.
• Ekonomiye uzun olacak şekilde vadeli yatırım yapmak
• İstihdamı arttırabilmek
• Ekonomi kalkınmaya katkı verilmesi
Emeklilik planı içerisinde ödemiş olduğunuz katkı payları, planda eğer öngörülmüş ise kesintiler yapılıp daha sonrasında emeklilik yatırım fonundan değerlendirilmektedir. Birikimin hangi fon ya da fonlar değerlendirebileceğine risk ve beklenti tercihlerine göre karar verecek olan kişi sizsiniz. Bir fon dağılımı tercihi yapmazsanız eğer birikimlerinizin her biri dahil olduğunuz emekliliğinize sunulmuş olup standart fonda yatırıma uygun bir şekilde yönlendirilmektedir. Fonlar uzman kişiler tarafından yönetilmektedir. Fon portföyündeki varlıklar sizler adına güvenli olacak şekilde saklanmaktadır. Birikimler anlık olacak şekilde emeklilik firmanızdan ya da ne kullanıyorsanız takibini yapabilirsiniz. Emeklilik firması tarafından fona alakalı giderlerin karşılanabilmesi için fondaki sınırlar içinde gider ve iletişim kesintileri yapılmaktadır. Emeklilik sözleşmesinde yer katkı payı tutarınız, emeklilik planınızın her noktasını kendinize göre ayarlayabilmektesiniz.

Yazar: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir